Polonya Oturum İzni Başvurusu

Polonya’da uzun süre ikamet edecek kişilerin ülkeye gittikten sonra oturum izni başvurusunda bulunması zorunludur. Polonya oturum izni eğitim, Erasmus, çalışma, bilimsel araştırma, gönüllü hizmet projelerine katılma gibi belirli amaçlarla ülkeye gelen kişilere verilir. Oturum izni alacak kişilerin öncelikle uzun süreli vize başvurusunda bulunması gerekir. Vize başvuru formu ile birlikte gidiş amacına göre istenen tüm evrakların beyan edilmesi gerekir. Kısa süreli Polonya vizesi alanlar uzun süre kalmak için oturum izni başvurusunda bulunabilir. Polonya oturum izni başvurusu Voyvodalık Ofisi tarafından verilir.

Polonya Oturma İzni Kaç Günde Çıkar?

Polonya vizesi ile ülkeye giden kişilerin 1 ay içerisinde oturum izni başvurusunda bulunması gerekir. Polonya oturma izni kaç günde çıkar; 1-2 ay içerisinde oturum izni başvurusu sonuçlanır. Olumlu yönde sonuçlanan oturum izni başvurusu ardından başvuru yapan kişilere geçici oturum izni kartı verilir. Polonya oturum izni, ülkeye gitme amacına göre sınırlı sürelerle verilmektedir. Eğitim, çalışma gibi geçici oturum izinlerinin sürelerini uzatmak için başvuru yapılabilir. Polonya oturum izni ve süreleri hakkında bilgi almak için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Polonya Süresiz Oturum İzni Şartları

Yurtdışında ikamet edecek kişiler, gitme amaçlarına göre oturum izni başvurusunda bulunabilir. Bu izinler, geçici sürelerle verilebileceği gibi süresiz oturum izni almak da mümkündür. Polonya’da çalışmak, eğitim almak, Erasmus programından yararlanmak amacı ile bulunacak kişilerin oturum izin süreleri sınılırdır. Polonya süresiz oturum izni şartları ise aile birleşimi, evlilik gibi amaçlarla ülkede bulunulmasıdır. Polonya kalıcı oturum izni en fazla 10 yıl süre için verilir ve süresi dolmadan yenilenmesi zorunludur.

Polonya Oturum İzni Gerekli Evraklar

Polonya oturum izni ülkede belirli bir amaç için ikamet edecek kişilere verilir. Bu amaçlar eğitim, dil öğrenme, çalışma gibi amaçlar olabileceği gibi kalıcı oturum hakkı tanıyan aile birleşimi de olabilir. Oturum izni için gereken şartlar ve evraklar, izin alma amacına göre değişir. Polonya oturum izni gerekli evraklar oturum izni başvuru formu, pasaport, maddi gelirini kanıtlayan evraklar veya eğitim amacıyla gidiliyorsa eğitim görülecek yerin detaylarını gösteren belgelerdir. Bu belgeler değişiklik gösterdiği için Polonya konsolosluğu tarafından açıklanan güncel listelerin takip edilmesi önemlidir.

Menü
Acil Vize